Van egy bizonyos gyógynövény, mellyel legtöbbünk már kisgyermekként közeli kapcsolatba került. Ez a kapcsolat azonban nem volt örömteli és nem hagyott maga után kellemes emlékeket.
Sok évnek kellett eltelni ahhoz, hogy szúrós kalandjainkat megbocsássuk a csalánnak és felnőttként rájöjjünk, mennyire hasznos, és sokoldalú növény is valójában.
Sokan gyomnövényként tekintenek rá, mert nagy szerencsénkre gyakran szembe találkozhatunk vele a természetben. Csípős érintését a csalánszőrben található hangyasavnak, acetilkolinnak, szerotoninnak, és a hisztaminnak köszönheti. Ám sokkal fontosabb, hogy emellett számos gyógyhatással is bír, melyeknek köszönhetően hosszú évszázadok óta egészségünk egyik kiemelkedő támogatója.
És hogy mi mindenre jó a nagy csalán?
Kovasavtartalma jótékonyan hat a reumás, ízületes testrészekre. Alkalmazható vértisztításra, vesetisztításra, vizelethajtásra, hólyaghurutra, reuma és köszvény gyógyítására.
Maria Treben is nagyra becsülte ezt a gyógynövényt, történeteiben sokszor kitér áldásos hatásaira és az ezekkel elért eredményekre.
Álljon itt egy részlet Treben asszony, Egészség Isten patikájából című könyvéből.
„Mióta tudom, hogy a csalánnak milyen gyógyereje van, szokásommá vált egy négyhetes tavaszi teakúra, amikor a friss hajtások megjelennek és egy őszi teakúra, amikor a sarjúkaszálást követően mindenütt friss hajtások bújnak elő ismét. Reggel éhgyomorra, úgy félórával a reggeli előtt egy csészével iszom belőle, napközben pedig 1-2 csészével kortyonként. Egy-egy ilyen ivókúra után összehasonlíthatatlanul jobban érzem magam és minden alkalommal az az érzésem, hogy háromszor annyit tudok teljesíteni, mint általában. A családom és én évek óta nem szedünk semmiféle gyógyszert és rugalmasnak, fiatalosnak érzem magam. A teának egyébként nincs rossz íze. Cukor nélkül igyuk!”
Maria Treben patikájában nézelődve is találhatunk csalán-tartalmú készítményeket, legyen szó a fejbőr vagy éppen a haj ápolásáról.
Aki egyszer megismeri, garantáltan megszereti ezt a szúrós növényt, mely a zord külső mögött valójában az éltető erőt rejti!
Fülöp-Szentgyörgyi Viktória